Sezon basenowy trwa. Lato to czas niekończącej się zabawy na ogródku. Uwielbiamy spędzać go z rodziną i z przyjaciółmi opalając się przy basenie. Taki basen wymaga odpowiedniego przyłącza do wody. Dzisiaj z pomocą przychodzi pompa ciepła, którą możemy nagrzać wodę w basenie ogrodowym. Jesteście ciekawi w jaki sposób? Sprawdź, co musisz wiedzieć, aby zapewnić ciepłą wodę w basenie bez ograniczeń.

Aktywność fizyczna na świeżym powietrzu jest bardzo ważna. Są różne formy aktywnego spędzania czasu. Wiele osób uwielbia spędzać wolne weekendy nad wodą. Niestety nie zawsze możemy sobie na to pozwolić. Idealnym rozwiązaniem jest własny basen ogródkowy. Oczywiście wiążą się z nim spore wydatki. Samo kupno basenu nie wystarcza. Potrzebna jest jeszcze do niego woda.

Zauważając niepokojąca inflację cen, również za prąd, gaz i wodę, rezygnujemy z pomysłu posiadania własnego basenu. Dzisiaj jednak przychodzimy z pomocą, przedstawiając genialną propozycję, jaką jest pompa ciepła do basenu. Decydując się na jej montaż, możemy przestać martwić się o własne oszczędności. Pompa ciepła to ekonomiczne ogrzewanie wody w basenie. Dlaczego?

Przekonaj się sam, czytając do końca nasz artykuł.

Co to jest pompa ciepła?

System działania tego urządzenia jest coraz to bardziej popularny. Pompa ciepła to ekologiczne źródło ogrzewania i chłodzenia. Pobiera ona energię cieplną z najbliższego otoczenia, która następnie przekształcana jest w energię elektryczną. Dzięki niej ogrzewamy pomieszczenia w naszym domu, wodę użytkową oraz ochładzamy mieszkania w trakcie upałów.

Działanie pompy ciepła, przeznaczonej do basenu

Pompa ciepła projektowana z myślą o basenie działa na podobnej zasadzie. Schemat działania wygląda następująco: czynnik chłodniczy wędruje do obwodu, po drodze odbiera ciepło z otoczenia, które trafia do basenu przez wymiennik. To bardzo pomysłowe i wydajne rozwiązanie, szczególnie dla tych, którzy lubią spędzać czas przy basenie.
Obecnie na rynku istnieje kilka systemów grzewczych do basenu. Wśród nich można wymienić: wymienniki ciepła, elektryczne podgrzewacze wody, basenowe kolektory słoneczne, absorbery basenowe. Jednak najlepszą opcją staje się pompa ciepła basenowa. To nowoczesne źródło ogrzewania, okazuje się najbardziej wydajne.

Pompa ciepła, najlepszym systemem podgrzewania wody w basenie

Zastanawiacie się pewnie dlaczego? To bardzo prosta odpowiedź. Jest to urządzenie, które zapewnia długi czas pracy, a co za tym idzie, daje nam możliwość ogrzewania wody niemal przez całą dobę. Nie musimy się martwić o to, że następnego poranka będziemy mieli zimną wodę w basenie. Niezależnie od temperatury powietrza woda w basenie będzie cały czas ciepła.
Dobrze dobrany rodzaj pompy stanowi jedno z najtańszych źródeł grzewczych, biorąc oczywiście pod uwagę eksploatację. Oprócz tego pompa ciepła basenowa jest łatwa w obsłudze. Zatem takie rozwiązanie jest najbardziej opłacalne. Pobierana niewielka ilość energii elektrycznej, daje nam możliwość ogrzewania basenu na długie lata.

Koszty eksploatacji pompy ciepła do basenu

Decydując się na takie urządzenie, z pewnością zastanawiacie się nad kosztami eksploatacji. Porównując do zwykłej pompy, koszty nie są takie wysokie. Najważniejszy jest tutaj rozmiar basenu i to ile litrów wody potrzebujemy. Przypuśćmy, że na każdy pobrany 1 kW energii elektrycznej, pompa ciepła zwraca kilkukrotnie większy ekwiwalent. Co nam to daje? Z całą pewnością najbardziej ekonomiczne rozwiązanie na tym rynku.
Sama pompa ciepła nie kosztuje dużo. Ceny wahają się w przedziale od 3000 do 4000 zł. Jeśli mamy mniejszy basen, to spokojnie urządzenie kupimy za połowę ceny. Dodatkowo powinniśmy pamiętać o kosztach montażu i podgrzewania wody. Naturalnie będą one zależne od pojemności basenu.

Pompa ciepła opłacalnym systemem ogrzewania wody do basenu

Łatwo zauważyć, że urządzenia te są bardzo korzystne dla właścicieli basenów ogrodowych. Dzięki pompie ciepła koszty eksploatacji są dużo niższe niż przy pozostałych metodach. Zdecydowanie warto postawić na ten sposób ogrzewania wody w basenie, zwłaszcza jeśli jesteśmy miłośnikami spędzania aktywnego wypoczynku na powietrzu.
Montując pompę ciepła, nie musimy się martwić o temperaturę wody w basenie, nawet gdy na zewnątrz jest chłodniej. To zautomatyzowane urządzenie zagwarantuje wydłużenie sezonu na kąpiel w basenie.

Wszelkie materiały (treści, teksty, ilustracje, zdjęcia itp.) przedstawione przez firmę Wolf Energy są objęte prawem autorskim i podlegają ochronie na mocy „Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych” z dnia 4 lutego 1994 r. (tekst ujednolicony: Dz.U. 2006 nr 90 poz. 631).
Kopiowanie, przetwarzanie, rozpowszechnianie tych materiałów w całości lub w części bez zgody autora jest zabronione.