Kontynuując zagadnienia związane z fotowoltaiką, warto przyjrzeć się inwerterowi fotowoltaicznemu. Z pewnością wielu z was jest ciekawych, co to jest za urządzenie i jak ono działa? W poniższym artykule dowiesz się wszystkiego na jego temat.

Falownik solarny

Dokładniej rzecz ujmując jest to inwenter fotowoltaiczny. Jest sercem całej instalacji PV.
To bardzo szczególny element, odpowiadający za przetwarzanie prąd stały wyprodukowany przez panele fotowoltaiczne w prąd naprzemienny. Uzyskany prąd wykorzystujemy do zasilania urządzeń w naszym domu.

Prawidłowe funkcjonowanie falownika solarnego pozwala uzyskać maksymalną moc z paneli fotowoltaicznych. Dodatkowo odpowiada za szereg innych obowiązków. W szczególności warto tutaj wymienić: monitorowanie działalności instalacji fotowoltaicznej, zapewnienie funkcji bezpieczeństwa, informowanie o ewentualnej usterce, znajdywanie maksymalnego punktu mocy, kierowanie wszystkimi urządzeniami w taki sposób, aby zwiększyć działanie fotowoltaiki. W konsekwencji lepiej wykorzystujesz uzyskaną zieloną energię!

Budowa inwenteru fotowoltaicznego

Układ produkujący napięcie stałe jest jednym z głównych elementów falownika. Z kolei napięcie stałe wyprodukowane zostaje przez panele na zmienne (AC) użytkowane przez to urządzenie.
Dodatkowo falownik składa się również z następujących elementów: układy wejściowe łączce łańcuch modułów PV, układ sterujący, zabezpieczający, który zapewnia wydajną i bezpieczną pracę instalacji oraz układ śledzenia maksymalnego punktu pracy modułów (MPPT). Układ sterujący odpowiedzialny jest za przekazywanie informacji z inwerteru do świata zewnętrznego, za pomocą wyświetlacza LCD lub interfejsu.

Falownik to wyjątkowy i niezbędny elementem instalacji PV. Dzięki niemu uzyskujemy prąd naprzemienny, który wykorzystujemy do obsługi wszelkich urządzeń, znajdujących w naszych domach.