Pompa ciepła to doskonałe nowoczesne urządzenie, które pozwala na zmniejszenie rachunków za prąd i gaz. Dodatkowo ochrania nasze środowisko naturalne. Oczywiście są różne rodzaje tego urządzenia. W naszym artykule znajdziecie wszystkie potrzebne informacje na temat gruntownej pompy ciepła.
Czym jest pompa ciepła?
Na wstępnie warto przypomnieć ogólne znaczenie tego urządzenia. Pompa ciepła to nowoczesne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się ciepłem w naszych domach bez ograniczeń. W jaki sposób? Przez pozyskanie energii ze środowiska naturalnego. To najlepsze rozwiązanie w dzisiejszych czasach. Efektywność pompy jest zależna od jej rodzajów. Ze względu na różne rodzaje źródła, rozróżniamy następujące odmiany: pompa ciepła wodna, powietrzna oraz gruntowna. Dzisiaj omówimy znaczenie tej ostatniej.
Jak działa gruntowna pompa ciepła?
Jak sama nazwa mówi, umieszczona jest pod ziemią. Urządzenie to znajduje się pod ziemią. Dlatego też ciepło pozyskiwane z jej otoczenia, jest najbardziej efektywne. W tym przypadku grunt to podstawowe źródło naszej energii. Cały system grzewczy składa się z dwóch źródeł: dolne, z którego pobieramy ciepło oraz górne, oddające ciepło do naszych domów. Skuteczność tej pompy opiera się na mocy dolnego źródła. No tak rzeczywiście jest ono dla niej bardzo istotne. Gruntowną pompę ciepła umieszczamy głęboko pod ziemią.
Czasami z pomocą przychodzą wykonane odwierty, znajdujące się bezpośrednio w skale macierzystej. Wymiennik gruntowny to nic innego jak tworzywo sztuczne. Właśnie on napełnia się mieszaniną wody z płynem niemarznącym. Może to być glikol lub alkohol. I tak płyn zaczyna krążyć w rurach i nagrzewać się, wypełniając wymiennik naturalnym, ekologicznym ciepłem. Cała energia z ziemi wędruje prosto do czynnika chłodniczego, który zmienia stan skupienia cieczy w parę. W dalszej kolejności dociera ona do sprężarki. To właśnie tutaj następuje zwiększenie temperatury czynnika. Na koniec wymiennik ciepła, czyli tzw. skraplacz zwraca ciepło do naszego gospodarstwa.
Pozytywne cechy wynikające z montażu pompy gruntowej
Z pewnością wiele osób stwierdzi fakt, że wybór komfortowego ogrzewania gospodarstwa domowego jest najważniejszy. W dzisiejszych czasach wraz z postępem technologii, mamy wiele możliwości. Jedną z nich jest gruntowna pompa ciepła. Decydując się na niej montaż, zapewniamy sobie i pozostałym domownikom same pozytywne korzyści z jej posiadania.
Najważniejsze zalety to:
- Efektywność – dostęp do stałej temperatury, bez względu na warunki atmosferyczne
- Niewielki koszt eksploatacji – na ten moment pompa ciepła to najtańszy system ogrzewania.
- Gwarantowany komfort cieplny – w chwili przyłączenia gruntowej pompy ciepła możemy mieć pewność, że nie zabraknie nam ciepła w zimie
- Doskonałe rozwiązanie, które może być połączone razem z systemem instalacji fotowoltaicznej. Dzięki temu uzyskujemy bezpieczeństwo i wygodę oraz niskie ceny za rachunki za prąd i gaz
- Możliwość montażu bez względu na występujący grunt
- Estetyczny wygląd – gruntowna pompa ciepła wpisuje się bez zarzutu w otoczenie. Jej wymiary są niewielkie, przez co mogą znajdować się w każdym miejscu.
- Wygodny system – w tym momencie możemy przestać martwić się o obsługę tego urządzenia, ponieważ jest ono w pełni zautomatyzowane. Wyjątek stanowi regulacja temperatury
- Ekologiczne źródło – gruntowne pompy są przyjazne dla środowiska naturalnego. Są one odpowiedzialne za eliminację spalin oraz toksycznych substancji z naszego otoczenia.
- Gwarancja bezpieczeństwa – przy posiadaniu tego urządzenia, możemy być pewni, że nie dojdzie do żadnej awarii, pożaru czy wybuchu w przeciwieństwie do innych systemów ogrzewania
Ile kosztuje gruntowna pompa ciepła? Cena instalacji i wynikające z jej montażu oszczędności
Jak już wcześniej wspominaliśmy, montaż pompy ciepła pozwala zaoszczędzić na rachunkach domowych za prąd i gaz. Aktualnie jest to jedno z najpopularniejszych źródeł ogrzewania. Całkowity koszt jest zależny od rodzaju pompy. Dodatkowo musimy wziąć pod uwagę czas realizacji. Wiedząc, że gruntowna pompa ciepła jest najbardziej efektywna, to powinniśmy się liczyć z wysokim kosztem wykonania montażu. Ogólnie na zakup i montaż całego systemu należy przeznaczyć około 30 tys. zł. Dodatkowo trzeba pamiętać również o instalacji dolnego źródła, którego koszt może wynieść ok. 20 zł. Cenną informacją jest to, że możemy ubiegać się o dofinansowanie na montaż całej instalacji z programu ,,Czyste Powietrze’’. Więcej na ten temat w naszym artykule – link do artykułu o Programie.