Pompy ciepła coraz częściej zastępują tzw. kopciuchy i stają się jednym z głównych elementów instalacji fotowoltaicznych. Choć dla wielu koszt jej kupna i montażu może wydawać całkiem spory, korzyści z używania pompy ciepła pozwalają na szybki zwrot inwestycji.

Pompa ciepła: wykorzystanie i rodzaje

Pompy ciepła, czyli wydajne urządzenia pobierające energię z wody, powietrza albo gruntu. Później, pobierając prąd przekształcają ją w ciepło używane do ogrzewania domów i mieszkań oraz do chłodzenia pomieszczeń w upały. Pompy ciepła są doskonałą alternatywą dla kotłów gazowych, elektrycznych czy węglowych. By pompa jako następca kopciucha służyła jak najdłużej warto zadbać o to, by w jej okolicach nie gromadziły się liście lub śnieg oraz raz na jakiś czas czyścić i serwisować.

 

Co wpływa na stale rosnącą popularność pomp ciepła w Polsce i nie tylko? Po pierwsze rosnąca świadomość ekologiczna. Po drugie wielofunkcyjność urządzenia i inne jego parametry takie jak m.in.: możliwość montażu zarówno w nowo wybudowanych domach, jak i starszych budynkach; wysoka jakość i efektywność pomp, stale i szybko rozwijająca się technologia wykorzystywana w produkcji pomp ciepła, niskie koszty eksploatacji oraz komfort użytkowania.

Pompę ciepła najczęściej montuje się w:

 • w domu do ogrzewania pomieszczeń,
 • w systemach centralnego ogrzewania,
 • w chłodzeniu, np. w ogrzewaniu podłogowym,
 • w klimatyzacji,
 • w basenach,
 • w rolnictwie.

Jaką pompę ciepła wybrać?

Szukając odpowiedzi na pytanie: “Jaka pompa ciepła dla domu?” trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników. Pierwszym z nich jest dobranie odpowiednich parametrów pompy zależnie od jej przeznaczenia. Bez względu na to czy będziemy montować ją w basenie, czy jako element systemu c.w.u. warto zostawić wybór projektantom i instalatorom. Drugi czynnik to ograniczenia i możliwości zarówno przestrzenne, jak i finansowe. Pompa ciepła niekoniecznie sprawdzi się w budynkach, które nie przeszły termodernizacji. Trzeci czynnik, który trzeba wziąć pod uwagę, wybierając pompę ciepła to jej moc. Najistotniejsze zawsze jest dostosowanie pompy do własnych oczekiwań.

Rodzaje pomp ciepła

Jaka pompa ciepła dla domu będzie najlepsza? Wiele zależy od jej przeznaczenia i wariantu zależnie od źródła energii. Do najczęściej wybieranych należą:

 1. powietrzne – łatwa w montażu i niedroga. Dlatego, że jest zasilana powietrzem z zewnątrz ma pewne ograniczenia, więc warto doposażyć się w dodatkowe źródło ciepła wspierające pracę pompy. Na rynku dostępne są dwa rodzaje tego typu
  pomp – powietrze-powietrze i powietrze-woda. Powietrze-powietrze, czyli pompa pobierająca ciepło z zewnątrz i transportuje je wewnątrz. Należy do najczęściej wybieranych. Powietrze-woda to drugi typ pompy korzystającej z energii z powietrza. Transportuje powietrze z zewnątrz do obiegu grzewczego, np. ogrzewania podłogowego, ogrzewając wodę;
 2. gruntowe – korzysta z energii geotermalnej. Jej praca jest efektywna, co powoduje, że może być jedynym źródłem ogrzewania danego budynku. Często jest montowana w nowych instalacjach;
 3. wodne – źródłem energii jest ciepła woda. Jej zaletą jest wysoka wydajność energetyczna, a wadą wysoka cena. Podobnie jak pompa ciepła gruntowa może być jedynym źródłem ogrzewania;
 4. hybrydowe – korzystają jednocześnie z dwóch źródeł energii: tradycyjnego i odnawialnego. Różnią się głównie wybranymi rozwiązaniami technicznymi, które mają zwiększać ich efektywność energetyczną w ciągu roku;
 5. split – urządzenie jest dwuczęściowe, czyli część elementów pompy montuje się na zewnątrz, a część wewnątrz budynku. Całość łączy się rurami, a cały układ musi być szczelny;
 6. monoblok – jednoczęściowa pompa ciepła, która jest montowana jako hermetyczny jednoczęściowy układ. Do jej zalet należą m.in. łatwy montaż i dość niska cena oraz niewielkie ryzyko zamarznięcia.

Ranking pomp ciepła

Szukając idealnej pompy, warto spojrzeć na publikowane w sieci rankingi. Dzięki nim można przyjrzeć się parametrom poszczególnych wariantów pomp i zastanowić się nad wyborem najlepszej. Warto pamiętać, że rankingi często obejmują jeden typ pomp i by poznać parametry różnych urządzeń trzeba poświęcić dłuższą chwilę na przejrzenie portali tematycznych lub stron producentów pomp ciepła.

W rankingach producentów do pierwszej dziesiątki najczęściej trafiają;

 1. Rotenso,
 2. Kaisai,
 3. Panasonic,
 4. Vailant,
 5. Buderus Logatherm,
 6. Viessmann,
 7. Nibe,
 8. LG,
 9. Mitsubishi,
 10. Haier.

W rankingach, które mają za zadanie odpowiedzieć na konkretne pytania, np. Która pompa ciepła jest najcichsza? – w czołówce często pojawiają się pompy typu split. Natomiast w rankingach najpopularniejszych modeli pomp ciepła znalazły się konkretne modele takie jak (lipiec 2022):

 • Hewalex PCCO SPLIT 20 kW,
 • LG HU121/HN1616 Split Therma,
 • Blaupunkt Monoblok 10 kW,
 • Panasonic Aquarea,
 • Heiztechnik Calla Verde M Monoblok
 • i wiele innych.

Pompa ciepła: korzyści z montażu

Montaż pompy ciepła to wiele korzyści. Pierwsza i dla wielu istotna to oczywiście możliwość zaoszczędzenia pieniędzy. Dzięki pompie ciepła można obniżyć rachunki za ogrzewanie. Kolejna to brak konieczności czyszczenia jej wnętrza z np. resztek węgla czy popiołu albo innych zanieczyszczeń. Używając pompy ciepła nie trzeba martwić się o kosztowne zapasy opału, które w przypadku kopciucha trzeba byłoby zrobić już latem. Inne zalety pompy ciepła to możliwość uzyskania zwrotu części kosztów kupna i montażu dzięki dotacjom z samorządów oraz rządowych programów typu Mój Prąd czy Czyste Powietrze.

Czy warto zainwestować w pompę ciepła?

Przyglądając się zaletom, parametrom i producentom pomp ciepła czas na przyjrzenie się cenom i kosztom eksploatacji. Choć montaż pompy z całą instalacją fotowoltaiczną jest dość drogi, późniejsze oszczędności pozwalają na uzyskanie zwrotu inwestycji w ciągu kilku lat.

Dodatkowo montaż pompy ciepła pozwala także na to, by zapewnić sobie możliwość magazynowania energii i oddawania nadwyżek do sieci oraz stworzyć niemal bezkosztowe źródło ciepła na potrzeby swojego gospodarstwa domowego. Dlatego odpowiedź na pytanie: czy warto zainwestować w pompę ciepła brzmi TAK. Średnia cena pompy i jej montażu to ok. 45 000 zł.

Jaki zwrot za pompę ciepła można uzyskać? Wysokość zwrotu kosztów montażu pompy ciepła zależy od zasad programu dofinansowań oraz od tego czy montuje się tylko pompę ciepła, czy również instalację fotowoltaiczną. W 2022 roku zwroty wyglądają następująco:

 • Czyste Powietrze maks. 37 tys. zł,
 • Czyste Powietzre Plus maks. do 79 tys. zł,
 • Moje Ciepło do 30% kosztów całej inwestycji,
 • Agroenergia maks. 25 tys. zł,
 • Energia Plus pożyczka do 85% kosztów,
 • Stop Smog do 70% kosztów pod warunkiem, ze nie zostanie przekroczona kwota

53 tys. na jeden budynek.

Pompy ciepła: podsumowanie

By najlepiej zobaczyć zalety z używania pompy ciepła warto uporządkować informacje o urządzeniu.

 1. Pompa ciepła to ekologiczna alternatywa dla kopciucha i kotła elektrycznego czy gazowego.
 2. Koszty kupna i montażu zwracają się w ciągu kilku lat.
 3. Eksploatacja jest tania i niemal bezobsługowa oraz bezkosztowa.
 4. Można starać się o dofinansowanie w programach rządowych, które pozwoli zmniejszyć koszty inwestycji.
 5. Pompa ciepła daje możliwość obniżenia rachunków za prąd i osiągnięcia niezależności energetycznej.

 

Wszelkie materiały (treści, teksty, ilustracje, zdjęcia itp.) przedstawione przez firmę Wolf Energy są objęte prawem autorskim i podlegają ochronie na mocy „Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych” z dnia 4 lutego 1994 r. (tekst ujednolicony: Dz.U. 2006 nr 90 poz. 631).
Kopiowanie, przetwarzanie, rozpowszechnianie tych materiałów w całości lub w części bez zgody autora jest zabronione.