Pompy ciepła to urządzenia odpowiadające za odbiór ciepła ze środowiska naturalnego. Dzięki uzyskanej energii możemy bez problemu zasilić nią cały dom. To zdecydowanie doskonały sposób na spokojne życie rodzinne. Taką receptę można śmiało wdrożyć na co dzień! Jakie są główne zalety z posiadania pompy ciepła? Tego dowiedziecie się z naszego artykułu!

Obecny postęp technologiczny rozwija się tak szybko, że powstają coraz to nowsze urządzenia, ułatwiające funkcjonowanie codziennego życia. Jest to zdecydowanie ogromny plus dla nas wszystkich. Poszczególne urządzenia różnią się między sobą. Niektóre z nich posiadają dodatkowe elementy, potrzebne do prawidłowego działania. Warto przed podjęciem decyzji o zakupie, przeczytać opinie na ich temat. Oczywiście my dzisiaj postaramy się omówić wszystkie zalety posiadania pompy ciepła, która jest bardzo potrzebna w naszym życiu.
Pompy ciepła dzielą się ze względu na wykorzystujące źródło energii ze środowiska naturalnego. Istnieje więc następujący podział, który omówimy w kolejnej części artykułu: pompa ciepła gruntowna, pompy poziome, pompa wodna i powietrzna.

Zalety poszczególnych pomp ciepła

Jak już wcześniej wspominaliśmy poszczególne urządzenia, różnią się między sobą. Przede wszystkim kosztami wynikającymi z zakupu instalacji oraz oczekiwanymi korzyściami. Mowa tutaj o naszych oszczędnościach. Ile jesteśmy w stanie odłożyć, używając takiej pompy ciepła. Każdy rodzaj pompy ma różne zalety. Jakie? Przekonajcie się sami.
Zaczniemy od pompy ciepłej gruntowej – jak sama nazwa mówi, umieszcza się ją ziemi. Jej główną zaletą jest efektywność. Tak naprawdę to ona zapewnia najwyższą sprawność urządzenia. Koszt takiej pompy nie jest wcale mały, ale liczy się końcowy efekt. Wykonanie odwiertu proponowane jest zazwyczaj w cenie 200 zł/m wykopu. Jednocześnie na budowę takiej pompy potrzebujemy specjalne pozwolenie, więc musimy wziąć pod uwagę również czas realizacji inwestycji.

Pompy poziomowe z kolei są na pewno tańsze, jednakże ich efektywność jest mniejsza. Warto o tym pamiętać. Oczywiście są one również doskonałą alternatywą, do pozyskiwania ciepła ze środowiska zewnętrznego. Jeśli właściciel posiada sporą działkę, to śmiało może on wybrać tę opcję. Wymiennik znajdujący się w suchej glebie wymaga powierzchni 300 m2. Przy mokrej glebie jest ona większa. Dlatego też rozwiązanie jest najlepsze dla inwestorów dysponujących większym terenem.

Następny rodzaj to pompa wodna. Tutaj nie ma wątpliwości, że istotny jest dostęp do wody. To doskonała propozycja dla inwestorów posiadających dostęp do zbiorników wodnych. Wysoka sprawność systemu pozwala cieszyć się długoletnim działaniem pompy. Oczywiście do takiej instalacji potrzebne są specjalne filtry oraz wykonywanie częstych prac konserwacyjnych. Jak myślicie dlaczego? Przede wszystkim za całe to zamieszanie odpowiedzialna jest występująca korozja, która niekiedy naraża instalację transportującą wodę.

Na koniec warto zapoznać się z najtańszą propozycją, do której należy pompa powietrzna. Urządzenie to jest montowane zazwyczaj na ścianach budynków. Całą instalację wykonuje się przy użyciu rur miedzianych. System o niewielkich wymiarach posiada niską efektywność. Odpowiedzialna jest za to zewnętrzna temperatura powietrza. W momencie pojawienia się niskiej temperatury sprawność urządzenia spada. W związku, z czym szacowane oszczędności mogą być odmienne, od tych planowanych.

Podsumowanie

Pompa ciepła jest bardzo ciekawym i interesującym urządzeniem. Tak naprawdę, aby poznać jej funkcjonowanie, musimy zgłębić ten temat. Znajomość wiedzy możemy wykorzystać
przy wyborze odpowiedniej pompy. Z pewnością nowo zdobyta wiedza, przyda nam się również do prawidłowej obsługi urządzeń. Zauważamy ciągły wzrost ilości pompy ciepłej, zwłaszcza przez korzyści płynące z posiadania samej instalacji. Głównym wyznacznikiem jest oczywiście oszczędność na rachunkach za prąd i gaz. Nie wiemy, jaka czeka nas przyszłość.
Z tym rozwiązaniem zdecydowanie będzie ona lepsza i stabilniejsza!

 

Wszelkie materiały (treści, teksty, ilustracje, zdjęcia itp.) przedstawione przez firmę Wolf Energy są objęte prawem autorskim i podlegają ochronie na mocy „Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych” z dnia 4 lutego 1994 r. (tekst ujednolicony: Dz.U. 2006 nr 90 poz. 631).
Kopiowanie, przetwarzanie, rozpowszechnianie tych materiałów w całości lub w części bez zgody autora jest zabronione.